Wodowanie galara

galar-male31 maja 2014 roku w Łączanach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na przystani kajakowej został zwodowany galar. Trzeba podkreślić, że został on wykonany na wzór podobnych statków rzecznych, jakich używali flisacy w Łączanach w XIX wieku. Jednostka liczy 10,5 m długości i 3,5 m szerokości co stanowi nieco pomniejszoną wersję oryginalnych galarów. Po okolicznościowych mowach odbito od przystani kajakowej i przeprowadzono inauguracyjny flis. Grupa uczestników, w której byli m.in.: Bogusław Antos – Wójt Gminy Brzeźnica, Czesław Wójcik – były flisak, Jarosław Kałuża z Instytutu Multimedialnego z Krakowa, Bogdan Szpila – dziennikarz Kroniki Beskidzkiej oraz budowniczy galara Wacław Witkowski przepłynęła łączański odcinek Wisły.

FOTOGALERIA

MATERIAŁ WIDEO

.

Pływający galar został wykonany w ramach realizacji projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Malownicza Gmina „Budowa repliki wiślanego galara przeznaczonego do spływów turystycznych oraz wykonanie straganów na produkty lokalne”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Stragany, o których mowa w tytule operacji wykonane zostały z drewna i będą stoiskami przeznaczonymi do promocji produktów lokalnych. Te od kilku dni można zobaczyć na Rynku w Brzeźnicy.

Celem realizowanego projektu jest wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa poprzez wykonanie galara oraz straganów do promocji produktów lokalnych. Projekt zakupu galara jest innowacyjny ponieważ tworzy niespotykaną na skalę Małopolski formę rekreacji na wodzie oraz utrwala prawie zapomnianą tradycję zawodu flisaka, tak bardzo związaną z Łączanami. Wart przypomnienia jest fakt uratowania przed nazistami w 1939 r. wawelskich skarbów narodowych, w tym arrasów przez Franciszka Misię z Łączan, który przewoził te cenne zabytki na swoim galarze. Wykonana jednostka nawiązuje także do odkrycia archeologicznego znad Wisły w Brzeźnicy, gdzie w 2011 roku na brzegu rzeki odkryto zabytkowy galar z XIX wieku.

Zaprojektowana i zbudowana jednostka przeznaczona będzie do spływów turystycznych. Dzięki tej nowej formie turystyki ludzie będą mogli z tafli wody podziwiać walory i piękno Wisły. Pływający galar w bezpośredni sposób będzie pielęgnował tradycje rybackie. Turystom zaprezentuje się tradycje galarnictwa, lokalne rzemiosło oraz wiślane obyczaje. Budowa galara związana jest również z ideą dotarcia do młodszych pokoleń mieszkańców. Przybliżenie im procesu budowy rzecznej jednostki w warunkach prymitywnej techniki i ciekawych rozwiązań sztuki szkutniczej.

Z kolei zakupione przenośne drewniane stragany – stoiska promocyjne ułatwią estetyczną ekspozycję lokalnych produktów np. ryb, owoców, miodów, wędlin i rękodzieła podczas różnego rodzaju wydarzeń i imprez odbywających się na terenie gminy.

 

Poprawiony (wtorek, 17 czerwca 2014 11:11)

 
Aktywna Rekreacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Publikacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odsłon : 111714