Kościół pw. św. Marcina w Marcyporębie

koscol-marcyporeba-4Marcyporęba to wieś położona w gminie Brzeźnica, w zachodniej części woj. małopolskiego, w powiecie wadowickim. Wieś powstała na początku XIV w., założona przez rycerza Marka Radwanitę „na surowym korzeniu” (na wyrębiskach leśnych). Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1335 roku i dotyczy poboru świętopietrza.

Zabytkowy drewniany modrzewiowy kościół został zbudowany z 1670 roku jako trzeci z kolei na tym samym miejscu. Budowla ta zaliczana jest do tzw. gotyckich kościołów drewnianych ze względu za rozwiązania architektoniczne takie jak: trójboczne zamknięcie prezbiterium, półkoliste zakończenie okien i drzwi, półkolisty wystrój tęczy. Kościół orientowany – prezbiterium zwrócone na wschód.

Najstarszym zabytkiem w kościele jest gotycki drewniany krzyż z XV w. (pochodzący z wcześniejszego kościoła) a obok niego późniejsze pozostałe trzy figury grupy ukrzyżowania. Do najstarszych elementów wyposażenia należy również renesansowa chrzcielnica z 1545 r. w kształcie pucharu z półkolistym miedzianym nakryciem zwieńczonym krzyżem. Kościół posiada trzy rokokowe ołtarze z XVIII w., w kolorze białym ze złoceniami. Po bokach umieszczone rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Pośrodku ołtarza obraz Matki Bożej Wniebowziętej z 1623 r. kosciol-marcyporeba-3Obraz ten czasowo zasłaniany jest obrazem św. Marcina w stroju biskupim oraz w Wielkim Poście obrazem Ukrzyżowanego Jezusa. Po bokach obrazy św. Szczepana i św. Wawrzyńca. W zwieńczeniu ołtarza obraz św. Marcina, który ofiaruje połowę swojego płaszcza spotkanemu żebrakowi. W ołtarzu bocznym prawym XVIII w. obraz Matki Bożej Szkaplerznej, natomiast w ołtarzu bocznym lewym obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy (także XVIII w.) W kaplicy ołtarz barokowo-klasycystyczny z I połowy XIX w. Rokokowa ambona w kształcie wielobocznej czaszy nakryta baldachimem zwieńczonym postacią anioła z mieczem. Organy na chórze z początku XVIII w. dziesięciogłosowe z jedną czterooktawową klawiaturą.

Z parafią związany jest obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obraz ten pierwotnie znajdował w dworze w miejscowości Kopytówka należącej do parafii Marcyporęba. Kiedy w 1641 r. na wizerunku Matki Bożej pojawiły się łzy zadecydowano aby obraz ten przekazać do pobliskiego kościoła parafialnego. Jak podaje legenda, kiedy pielgrzymi w uroczystej procesji z obrazem wyruszyli w kierunku kościoła napotkali na gęstą mgłę, w której pobłądzili i zamiast dotrzeć do Marcyporęby zawędrowali aż do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam kiedy mgła cudownie opadła zadecydowano aby obraz ten przekazać do klasztoru Ojców Bernardynów.

 

Kościół pw. św. Marcina w Marcyporębie:

- materiał wideo,

- panorama 360o

 

.

Poprawiony (czwartek, 22 maja 2014 13:12)

 
Aktywna Rekreacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Publikacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odsłon : 101544