Szlak Maryjny Częstochowa-Mariazell

Nową formę pielgrzymowania planują zaoferować wiernym gminy oraz stowarzyszenia z terenów wokół międzynarodowej trasy turystycznej z austriackiego Mariazell do Częstochowy. W Polsce trasa liczy 325 kilometry i nazywana jest Szlakiem Maryjnym. Propozycję Szlaku Maryjnego opracowano kilka lat temu na podstawie międzynarodowej trasy turystycznej I-23.

Wytyczona trasa została oznaczona wg austriackiego wzoru w jednolite tabliczki oraz strzałki, które zostały przyjęte dla oznakowania szlaku.

Jako pierwszy przygotowany został odcinek Kalwaria Zebrzydowska - Częstochowa. Na jego trasie znajduje się 13 sanktuariów maryjnych: Kalwaria Zebrzydowska, Czerna, Paczółtowice, Trzebinia, Płoki, Jaroszowiec, Myszków-Mrzygłód, Ogrodzieniec, Biskupice, Zawiercie-Skarżyce, Żarki-Leśniów, Wancerzów i Częstochowa.
W sumie na całym polskim fragmencie Szlaku Maryjnego, liczącym 325 km trasy głównej oraz 86 km odgałęzień znajdzie się 19 sanktuariów maryjnych, 6 zabytkowych kościołów drewnianych, a także dwa zespoły architektoniczne (Lanckorona i Wygiełzów). Szlak ma przekraczać granicę w Łysej nad Dunajcem i dalej prowadzić w kierunku sanktuarium w słowackiej Lewoczy. Słowacka i czeska część szlaku jeszcze pozostaje tylko na etapie planowania.
Przygotowane przez austriackich specjalistów założenia dla polskiego fragmentu szlaku przewidują, że jego pielgrzymkowy wariant pieszy będzie można pokonać w 18-19 dni.
Całość przedsięwzięcia objął swoim duchowym patronatem metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Po terenie Gminy Brzeźnica wiedzie około ośmiokilometrowy odcinek. Szlak przebiega przez przeprawę promową w Brzeźnica- Czernichów, następnie przez centrum Brzeźnicy do Marcyporęby i Górę Draboż w kierunku Zebrzydowic. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć naszą gminę dodatkowo wyznaczona została trasa dodatkowa dla rowerzystów, z Brzeźnicy przez Kopytówkę - miejsce pochodzenia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej, Bęczyn, Paszkówkę, Sosnowice do Przytkowic gdzie łączy się ze szlakiem pieszym.

Informacji na temat szlaku można również szukać na stronie www.pielgrzymkaindywidualna.pl

 

 

 

.

Poprawiony (poniedziałek, 19 maja 2014 09:43)

 
Aktywna Rekreacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Publikacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odsłon : 111713