Pętla rowerowa V Tłuczań

Trasa rowerowa Bachorowice- Chrząstowice przez Tłuczań

W Bachorowicach -sołectwie wsi Marcyporęba po zjechaniu z Trawnej Góry przy murowanej kapliczce skręcamy w lewo na trasę rowerową przez Wyźrał, Tłuczań i Kossową.

.

Opis trasy

Co można zobaczyć

km

Bachorowice - skrzyżowanie przy kapliczce skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach w prawo w dół. Zjeżdżamy polną drogą i po dotarciu do skraju lasu skręcamy w prawo i jadąc wzdłuż lasu docieramy do zabudowań, a następnie mijając mostek na rzece docieramy do asfaltu.

Kapliczka tzw. słupkowa kamienna z wnękami nakryta daszkiem zwieńczonym krzyżem na szczycie. Zbudowana w XIX w.

0

Tu skręcamy w lewo i jedziemy do kolejnego skrzyżowania i skręcamy w prawo. Jadąc pod górkę docieramy do miejscowości Wyźrał.

 

1,1

Na skrzyżowaniu przy Domu Kultury wjeżdżamy w prawo na drogę powiatową i po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do lasu, a za nim skręcamy w prawo. Mijane zbiorowisko leśne, widoczne po prawej stronie, stanowiące zachodni kraniec Tłuczani, to tzw. Las Burzyńskiego. Występują tu zróżnicowane zbiorowiska leśne, np.: buczyna karpacka i grad w odmianie podgórskiej, okazałe jawory, łęg jesionowy usytuowany nad potokiem na dnie wąwozów. Rozpoznano tutaj szereg roślin chronionych, np. wawrzynek wilcze łyko, marzanka wonna, kopytnik pospolity, bluszcz pospolity. Nieco dalej na przysiółku Tłuczani - Pańskie Pola, występuje stanowisko skrzypu polnego w łęgu jesionowo-olszynowym, będące pomnikiem florystycznym.

Jadąc cały czas drogą asfaltową wjeżdżamy do centrum Tłuczani. Droga ta doprowadzi nas do skrzyżowania, przy którym stoi murowany kościół parafialny.

Mijając skraj lasu, przed zjazdem w lewo warto jeszcze przejechać około 50 m do pomnika poświeconego pamięci załogi Liberatora - sześciu lotników amerykańskich, którzy zginęli tutaj 13 IX 1944 r. Z pod pomnika wiedzie czarny szlak rowerowy po gminie Tomice.

2,8

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Mijamy kościół murowany i skręcamy w prawo w wąską, utwardzoną drogę. Po około 400 m docieramy do kładki, która prowadzi do zabytkowego XVI w. kościółka. Wracamy ponownie do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo. Jedziemy tą drogą mijając na wprost dwa skrzyżowania, by dojechać do drogi krajowej. Miejscowość, do której dojechaliśmy to Kossowa. Kierujemy się w prawo.

Drewniany Kościół Nawiedzenia N.M.P. na Nowsiu w Tłuczani zbudowany w XVII w. Znajdował się w nim cudowny Obraz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny namalowany około 1513 r. Cudowny obraz sprawił, że na odpusty do Tłuczani ściągały tłumy. Dzisiaj kościół wymaga pilnej renowacji. Wewnątrz płyta nagrobna dziedziców Kossowej i dobrodziejów kościoła. Cudowny obraz spłonął w pożarze w 1943r.

6,0

Drogą krajową jedziemy do centrum miejscowości i na skrzyżowaniu wybieramy kierunek na Chrząstowice.

8,3

Po zjechaniu ze skrzyżowania po prawej stronie drogi znajduje się wjazd do zespołu dworsko-parkowego w Kossowej. Jedziemy dalej prostą drogą zjeżdżając w dół. Po minięciu zagajnika po prawej stronie drogi znajduje się zjazd do Toru 4x4 do jazdy pojazdami terenowymi. My przejeżdżamy tory kolejowe, pokonujemy mostem kanał Łączany- Skawina i wjeżdżamy do Chrząstowic. Skrzyżowanie przy kościele w tej miejscowości mijamy na wprost, by po około 300 m dojechać do drogi prowadzącej wzdłuż wału wiślanego.

Park położony na skraju wniesienia, przez co góruje nad doliną Wisły. Ścieżki spacerowe dają możliwość podziwiania starych drzew: dębów, sosen, klonów i innych. Z południowo wschodniej części roztacza się widok na południe m.in. na Pasmo Draboża. W parku stoi wybudowany przez Zygmunta Jaworskiego w 1908 r. dworek parterowy z pięknymi ryzalitami.

10,1

Droga wzdłuż wału wiślanego to trasa pętli Brzeźnica - Czernichów przez Łączany. Jadąc w prawo kierujemy się do przeprawy promowej w Brzeźnicy, a jadąc w lewo obieramy kierunek na stopień wodny w Łączanach.

11,9

 

 

Poprawiony (piątek, 16 października 2009 08:28)

 
Aktywna Rekreacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Publikacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odsłon : 98490