Pętla rowerowa IV Draboż

Trasa rowerowa Paszkówka - Marcyporęba przez Draboż

W Paszkówce za betonowym ogrodzeniem stadionu sportowego możemy rozpocząć podróż trasą rowerowa po południowej granicy Gminy Brzeźnica. Należy skręcić w lewo i wybrać trasę wiodącą po wzniesieniach pasma Draboża w Pogórzu Wielickim. Trasa trudniejsza.

.

Opis trasy

Co warto zobaczyć

km

Paszkówka. Za betonowym ogrodzeniem stadionu sportowego skręcamy w lewo wąską drogą asfaltową. Jedziemy na wprost. Po lewej stronie mijamy stadninę koni, a potem las. Jadąc drogą wśród zabudowań dojeżdżamy do drogi głównej.

 

0

Jesteśmy w Przytkowicach. Skręcamy w prawo i jedziemy drogą prosto, aż dotrzemy do ostrego zakrętu w prawo. Tam zjeżdżamy z drogi na wprost na wąski asfalt.

 

2,5

Wjeżdżamy na przysiółek Draboż w Bęczynie. Mijając zabudowania położone po lewej stronie w Przytkowicach, a po prawej w Bęczynie kierujemy się na wprost widocznego wzniesienia. To Draboż - 435 m n.p.m. - najwyższy szczyt gminy Brzeźnica. Jadąc drogą po prawej stronie zobaczymy kapliczkę wybudowaną z okazji 2000 Roku Jubileuszowego. Jedziemy cały czas pod górę. Na skrzyżowaniu zjeżdżamy na wprost na utwardzoną drogę. Dojeżdżamy do ostatniego domu po lewej stronie i skręcamy w polną drogę w prawo, po czym docieramy do krawędzi lasu. Tutaj skręcamy w lewo i kierujemy się po znakach szlaku niebieskiego.

W tym miejscu docieramy do Szlaku Papieskiego i niebieskiego szlaku PTTK. Naprzeciw kapliczki lub nieco dalej skręcając w lewo możemy dojechać do „Oazy szczęśliwości". Tam możemy skorzystać z zaplecza noclegowego i gastronomicznego.

Kapliczka na Drabożu pw. Miłosierdzia Bożego powstała w 2001 r. Ufundowali ją mieszkańcy Draboża „...w dowód wdzięczności za otrzymane dary oraz wielkiego rodaka, Jana Pawła II".

4,0

Szlakiem niebieskim docieramy do szczytu Draboża. Potem zjeżdżamy ścieżką w dół i dojeżdżamy do zabudowań. Poruszamy się wzdłuż krawędzi lasu. Po około 1,5 km docieramy do drogi asfaltowej. Znajdujemy się na Przełęczy Zapusta.

Zbiorowiska leśne Pasma Draboża są terenem bogatym w zasoby roślinności i zwierząt dziko żyjących. Pasma lasów mają duże znaczenie dla utrzymania równowagi przyrodniczej w terenach rolnych gminy Brzeźnica. W kompleksach leśnych żyją ssaki, np.: lisy, borsuki, kuny leśne, dziki, sarny, jelenie, łasice, zające, piżmaki, nornice. Turysta może zobaczyć szybujące ptaki, np.: perkozy, zauszniki, czaple siwe, jastrzębie, jarząbki, kuropatwy, bażanty, sowy uszatki, jerzyki, dzięcioły, skowronki, jaskółki, mysikróliki, kawki, gawrony, szczygły i wiele, wiele innych. Nie brak w lasach przedstawicieli takich gatunków jak gady i płazy.

5,5

Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo i po przejechaniu 100 m skręcamy w prawo na utwardzoną drogę. Droga prowadzi nas lasem. Po kilkuset metrach, po lewej stronie, napotkamy na naszej trasie kamienną kapliczkę Upadku Chrystusa, a po chwili kilka zabudowań, to przysiółek Zalas w Marcyporębie. Jedziemy dalej drogą utwardzoną i w chwili, gdy droga opada w dół, my skręcamy w polną drogę do lasu. Po około 300 m po prawej stronie w lesie napotkać możemy niemieckie okopy z okresu II wojny światowej. Poruszamy się niebieskim szlakiem PTTK i wyjeżdżamy z lasu. To Trawna Góra. W tym miejscu kilka zabudowań i punk widokowy z panoramą na dolinę Wisły - od Krakowa przez Alwernię po zamek Lipowiec.

Kapliczka Upadku to miejsce odpoczynku pielgrzymów wędrujących do Sanktuarium Kalwaryjskiego.

Pozostałości okopów ziemnych stanowią cześć umocnień na linii ciągnącej się od doliny Wisły aż do Suchej Beskidzkiej.

Z Trawnej Góry wiedzie czarny szlak PTTK do Kleczy Górnej.

7,0

Z Trawnej Góry zjeżdżamy po północnym stoku w kierunku zabudowań Bachorowic - przysiółek Marcyporęby. Po około  1 km docieramy do murowanej kapliczki. Jedziemy nadal prosto i wjeżdżamy na drogę asfaltową. Zjeżdżając asfaltem docieramy do centrum Marcyporęby.

Zielone lasy rozciągające się na południu gminy Brzeźnica zachwycają gamą barw. Miłośnicy leśnych owoców mogą się tutaj wybrać, aby zbierać, np.: grzyby, borówki, maliny, dzikie czereśnie. Nie brak owoców drzew leśnych, takich jak: szyszki, żołędzie, orzechy leszczyny, kasztany. Zielarze odnajdą wiele roślin leczniczych, a mniej zorientowani powinni skorzystać z zielników, które ułatwią rozpoznanie roślin.  Jesienią miejscowe lasy zamieniają się w kolorowy pejzaż wszystkich odcieni, a z kolei zimą, kiedy pokryje je śnieżna szadź, też warto wybrać się na leśny spacer i oddychać pełną piersią.

8,5

Droga gwałtownie skręca w lewo, a my kierujemy się w wąską drogę asfaltową w prawo. Dojeżdżamy do końca asfaltu i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w utwardzoną drogę. Po przejechaniu 100 m i minięciu zabudowań wjeżdżamy obok kamiennej kapliczki na wąską ścieżkę prowadzącą do drewnianego kościoła pw. Św. Marcina w Marcyporębie. Tutaj docieramy do trasy Facimiech - Brzeźnica przez Paszkówkę.

Kapliczka - figura z piaskowca z płaskorzeźbami świętych m.in. patronów parafii w Marcyporębie: Św. Marcin, Św. Florian, Matka Boska Szkaplerzna, chrzest Jana w Jordanie.

11,5

 

Poprawiony (piątek, 16 października 2009 08:25)

 
Aktywna Rekreacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Publikacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odsłon : 98517